Delstaten Bayern vil købe Sputnik V-vaccine af Rusland

    Bayern vil købe 2,5 millioner doser af Ruslands Sputnik V vaccine mod coronavirus, hvis den bliver godkendt af Det Europæiske Lægemiddelagentur, EMA.

    Det siger ministerpræsidenten i den sydlige tyske delstat, Markus Söder.

    Han siger, at opkøbet af Sputnik-vaccinen formentlig vil finde sted i juli.

    EU-kommissær Thierry Breton sagde i sidste måned, at EU ikke har brug for Ruslands coronavaccine Sputnik V, fordi immunitet i Europa ifølge ham kan opnås gennem europæisk vaccineproduktion.

    – Vi har absolut ikke brug for Sputnik V, sagde Thierry Breton i et tv-interview.

    Meldingen kom, på trods af at EU-Kommissionen er blevet kritiseret for, at den europæiske vaccineudrulning går for langsomt.

    Verdenssundhedsorganisationen WHO siger, at vaccinationsprogrammerne i EU foregår “uacceptabelt langsomt”. Det forlænger pandemien, sagde WHO’s direktør for Europa, Hans Kluge, i sidste uge.

    Han advarede om, at situationen er “mere bekymrende nu, end den har været i adskillige måneder”.

    Tysklands sundhedsminister, Jens Spahn, opfordrer onsdag til, at folk, som er vaccineret, skal have mere frihed, når den tredje bølge med mange smittetilfælde er forbi.

    – De kan få flere frihedsrettigheder i stadier – blandt andet med hensyn til at gå i butikker og til frisør, siger Spahn.

    Det tyske Robert Koch Institut, RKI, der er en pendant til Statens Serum Institut i Danmark, siger, at personer, som har fået begge vaccinationer, ikke skal i karantæne og bør behandles som folk, der er testet negative.

    Den tyske indenrigsminister, Horst Seehofer, opfordrer imidlertid til ens regler på landsplan.

    /ritzau/Reuters