Politiet anholder to mænd for drabsforsøg ved frisørsalon

    Efter et halvt års efterforskning har Københavns Politi foretaget de første anholdelser i en drabssag fra Brønshøj.

    To mænd på henholdsvis 19 og 20 år er blevet anholdt og bliver fremstillet i grundlovsforhør fredag formiddag.

    De er dog ikke sigtet for drab, men for drabsforsøg.

    Det oplyser Københavns Politi i en pressemeddelelse.

    29. september sidste år blev en 20-årig mand dræbt af skud i frisørsalonen Salon Ørn i boligområdet Tingbjerg ved København.

    Gerningsmanden er fortsat på fri fod.

    Efterfølgende fandt politiet ud af, at to mænd – hvoraf den ene var bevæbnet med en pistol – passerede salonen på en motorcykel fem dage før drabet.

    Det er politiets teori, at mændene havde til hensigt at dræbe den 20-årige mand, som arbejdede i Salon Ørn. Det skete dog ikke.

    Mændene på motorcyklen er ifølge politiet de to unge mænd, som er blevet anholdt og sigtet for drabsforsøg.

    De blev anholdt torsdag formiddag i hovedstadsområdet.

    /ritzau/