Der er det seneste døgn registreret 814 smittetilfælde i Danmark. Det viser tal fra Statens Serum Institut (SSI).
De øvrige daglige smittetal – herunder antal test, indlæggelser og dødsfald – offentliggøres først klokken 17, da SSI har lavet en ny opgørelsesmetode.
Statens Serum Institut (SSI) nye opgørelsesmetode skal tage højde for, at lyntest i sjældne tilfælde kan være positive, selv om en person ikke er smittet.
Derfor vil statistikken over bekræftede tilfælde fra nu af kun tælle personer, der er testet positive i PCR-test, som er langt mere valide.
Hvis man bliver testet positiv i lyntest, fremstår man nu som “mistænkt tilfælde”.
Man vil først indgå som et smittetilfælde i statistikken, hvis man efter en positiv lyntest får taget en PCR-test, som viser et positivt svar. Hvis testen er negativ, vil man ikke fremgå af statistikken for smittetilfælde.
/ritzau/











