Taiwan takker Biden efter samtale med Kinas ledes

    Taiwans regering udtrykker “beundring” for Joe Biden og takker den amerikanske præsident, efter han i sin første samtale med Kinas leder, Xi Jinping, har udtrykt bekymring for den aggressive kinesiske optræden over for østaten.

    Kina gør krav på Taiwan, der etablerede sig som en kinesisk østat efter den kommunistiske revolution på fastlandet i 1949.

    Biden har været præsident i godt tre uger. Han har lovet Taiwan opbakning og kaldt USA’s støtte til øens knap 24 millioner beboere “klippefast”.

    Det er især understreget, efter Kina er begyndt at sende bombe- og kampfly ind i Taiwans luftrum. Det er sket, lige efter at Biden blev indsat som præsident 20. januar.

    Det telefoniske møde mellem Biden og Xi onsdag var det første mellem de to.

    Her understregede Biden sin “fundamentale bekymring for Beijings afpressende og uretfærdige praksis” i forhold til Taiwan, Hongkong og det uighuriske mindretal i i provinsen Xinjiang. Det oplyste Det Hvide Hus.

    – Vi vil udtrykke vores beundring og taknemmelighed for, at præsident Biden er optaget af sikkerheden i Taiwanstrædet og spørgsmål om menneskerettigheder, siger en talsmand for Taiwans regering.

    – Som et medlem af det internationale samfund vil Taiwan fortsat arbejde tæt sammen med ligesindede lande. Heriblandt USA. For sammen at bidrage til stabilitet og fremgang i stillehavsregionen, siger han.

    USA har reageret på Kinas militære optræden ved inden for de seneste uger at sende en flådestyrke anført af hangarskibet “Theodore Roosevelt” til Det Sydkinesiske Hav.

    /ritzau/Reuters