25-årig kvinde er i livsfare efter trafikulykke i Aalborg

    En 25-årig kvinde fra Aalborg er lagt i kunstig koma, efter at hun blev kvæstet i en trafikulykke tirsdag, hvor to biler stødte sammen.

    Føreren af den anden bil flygtede fra stedet, men kort tid efter anholdt politiet en 24-årig mand, som menes at have ført bilen – en BMW.

    Han er sigtet for at have efterladt en person i hjælpeløs tilstand og for at have kørt bil i narkopåvirket tilstand.

    Det oplyser vagtchef Jess Falberg fra Nordjyllands Politi.

    Ulykken, der blev anmeldt til politiet klokken 17.41, skete på Budumvej i Aalborg.

    To bagvedkørende bilister gav politiet et så godt signalement af den mand, der flygtede fra stedet efter sammenstødet, at det ikke varede længe, før han blev anholdt.

    – Han var taget hjem til ejeren af bilen, fortæller vagtchefen.

    Den 24-årige mand nægter at have været i bilen.

    – Men det er vi ret sikre på, at han var, siger Jess Falberg.

    Manden er i forvejen kendt af politiet og er tidligere dømt for at være til fare for andre i trafikken.

    – Vi har desuden en mistanke om, at der godt kan have været yderligere en person i bilen. Vi ved, hvem han er, men har endnu ikke fået kontakt til ham, siger vagtchefen.

    /ritzau/