Pfizer vil igen levere vaccinedoser som lovet fra 25. januar

    Pfizer og BioNTech er fra uge fire – 25. januar – igen klar til at levere det antal doser af selskabernes fælles coronavaccine, som man tidligere har lovet.

    Det oplyser BioNTech i en pressemeddelelse.

    Udmeldingen kommer, efter at selskaberne tidligere fredag oplyste, at der ville komme færre vaccinedoser i de næste uger.

    Men nu er det altså kun i den næste uge, at leverancerne vil være mindre.

    Ifølge leveringsplanen fra Pfizer skulle Danmark i næste uge modtage 59.475 doser covid-19-vaccine. Hvor mange vacciner der nu vil blive leveret, har Pfizer endnu ikke bekræftet ifølge SSI.

    Reduktionen skyldes, at fabrikken i Puurs, Belgien, skal opgraderes, så der kan produceres 2 milliarder doser om året mod før 1,3 milliarder.

    – Vi kommer til at være tilbage til den originale plan for leverancer til EU fra ugen, der begynder 25. januar – med endnu større leverancer begyndende fra 15. februar, står der i meddelelsen.

    /ritzau/