Gidseldrama i ukrainsk bus er overstået

    Alle gidsler er befriet i Ukraine, hvor en bevæbnet mand havde taget omkring 20 mennesker som gidsler i en bus i byen Lutsk.

    – Gidslerne er frie! Manden, der tog gidsler og holdt dem på en bus i Lutsk, er pågrebet, meddeler indenrigsministeriet i Ukraine ifølge nyhedsbureauet AFP.

    Der er ikke umiddelbart nogen oplysninger om, hvorvidt gidslerne er uskadt.

    Myndighederne forhandlede i flere timer med gidseltageren. Ifølge det tyske nyhedsbureau dpa talte også den ukrainske præsident, Volodimir Zelenskij, med gidseltageren.

    Gidselsituationen begyndte tidligere tirsdag, da manden tog de rundt regnet 20 passagerer som gidsler. Han sagde, at han havde sprængstoffer og våben på sig, oplyste politiet.

    Politiet afspærrede byens centrum i forbindelse med episoden.

    Der blev tidligere på dagen hørt skud ved bussen, men der var ikke meldinger om nogen tilskadekomne, oplyste myndigheder ifølge AFP.

    Det var ikke umiddelbart klart, hvilke krav gidseltageren havde.

    Manden, som er blevet identificeret, skal angiveligt have udtrykt frustration over Ukraines politiske system på sociale medier. Det har politiet oplyst ifølge de nordiske nyhedsbureauer NTB og TT.

    /ritzau/