Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates og Elon Musk er blandt mange verdenskendte personer og virksomheder, der er blevet hacket på Twitter.
Det skriver flere udenlandske medier, herunder nyhedsbureauet Reuters.
Twitter-konti tilhørende personer fra eliten og store virksomheder blev overtaget onsdag af svindlere, der forsøger at lokke brugere til at sende kryptovalutaen bitcoin.
På kontiene blev der lavet opslag, hvor der stod, at brugeren havde 30 minutter til at sende 1000 bitcoins for senere at få det dobbelte retur.
Opslagene er blevet slettet igen.
Twitter oplyser ifølge nyhedsbureauet AFP lidt over midnat natten til torsdag dansk tid, at det sociale medie arbejder på at løse “sikkerhedsproblemet”.
Også store virksomheder som Uber og Apple har fået hacket deres konti, skriver AFP.
Medstifteren af kryptovalutaen Gemini Cameron Winklevoss advarede hurtigt på Twitter om angrebet.
– Dette er et svindelnummer, lad være med at deltage!
– Det er det samme angreb, som andre store kryptovalutaers Twitter-konti har været udsat for. Vær på vagt, skriver han.
Medstifter af cybersikkerhedsfirmaet CrowdStrike Dmitri Alperovitch skriver på Twitter, at “det ser ud til at være det hidtil største angreb på et socialt medie”.
Ifølge Reuters har mange verificerede Twitter-brugere – som typisk er brugere med mange følgere, eller som er meget kendte – fået låst deres konti.
Twitter oplyser i et tweet, at flere brugere vil opleve ikke at kunne lave opslag efter “hændelsen”.
Omkring klokken 02.30 torsdag dansk tid har mange verificerede konti kunnet tweete igen.
Twitter skriver selv klokken 02.42, at de fleste brugere burde kunne tweete igen.
Ud over politikere og erhvervsmænd er berømtheder som Kim Kardashian West og Kanye West blevet hacket.
Twitters medstifter Jack Dorsey skriver på Twitter, at han er meget ked af aftenens hackerangreb.
– Det har været en hård dag for os alle på Twitter. Vi har det alle forfærdeligt med det, der er sket.
– Vi er i gang med at undersøge og vil dele alt, hvad vi kan, når vi har en større forståelse af, hvad der er sket, skriver han.
/ritzau/











