Team Esbjerg-stjerne er indlagt efter ildebefindende


    Team Esbjergs hollandske topnavn Estavana Polman må tilbringe mandag aften på hospitalet, mens holdkammeraterne på Primo Tours Ligaens tophold kører hjem til Vestjylland efter 31-25-sejren over Viborg.

    Polman fik det dårligt i slutningen af kampen, og bagefter klagede hun over vejrtrækningsproblemer, hvilket straks fik Team Esbjerg til at ringe efter en ambulance.

    – Nu har Viborg Sygehus hende til observation, fordi hun fik problemer med vejrtrækningen, siger træner Lars Frederiksen til TV3 Sport.

    Mens resten af Esbjerg-lejren er kørt hjem fra Viborg, har Polman selskab af holdets fysioterapeut på hospitalet.

    – Problemerne var noget, der lige opstod i kampen, og det er, hvad vi ved lige nu. Så må vi se, hvad lægerne siger til hende. Vi ved, hun er i gode hænder, og så afventer vi derfra, siger Lars Frederiksen.

    Estavana Polman scorede fem mål undervejs i den sikre Esbjerg-sejr.

    /ritzau/