Kina lukker grænserne for udlændinge

    Kina vil midlertidigt forbyde de fleste udlændinge indrejse i landet. Det meddeler det kinesiske udenrigsministerium torsdag.

    Det sker i et forsøg på at hindre coronavirusset i at spredes yderligere.

    Det midlertidige indrejseforbud gælder også rejsende med et gyldigt visum eller opholdstilladelse, meddeler ministeriet.

    Der er tale om “et midlertidigt tiltag, som Kina er nødsaget til at indføre i lyset af situationen med udbruddet”, lyder det i meddelelsen.

    Kinas regering har beordret luftfartsselskaberne til at skære drastisk ned på antallet af flyvninger ind og ud af landet.

    Der vil kun være én rute til hvert land i verden og kun én flyvning om ugen.

    Udenlandske luftfartsselskaber er underlagt samme restriktioner.

    Forbuddet vil træde i kraft ved midnat lørdag.

    Undtaget fra reglerne er diplomater og personer med et såkaldt C-visum, oplyser ministeriet. C-visum gives typisk til udlændinge, der arbejder i transportsektoren og eksempelvis kører varer over grænsen til Kina.

    Kinas regering vil sætte alt ind på at forhindre, at coronavirusset blusser op i landet igen.

    Det udsprang oprindeligt fra millionbyen Wuhan i Hubei-provinsen i december. I Kina har det ifølge de officielle tal kostet næsten 3300 mennesker livet, mens over 21.000 er døde på verdensplan.

    /ritzau/Reuters