Arrangørerne arbejder fortsat med forberedelserne på, at OL “sikkert og forsvarligt” afholdes i Tokyo til sommer som planlagt.
Det oplyser arrangørerne natten til fredag dansk tid, skriver det japanske statsmedie NHK.
Meldingen kommer, efter at USA’s præsident, Donald Trump, fredag sagde, at man burde overveje at udskyde legene et år på grund af udbruddet af coronavirus.
Japans premierminister, Shinzo Abe, ringede efterfølgende til Trump for at drøfte pandemien. Det oplyser regeringskilder til japanske medier.
Det fremgår dog ikke, hvorvidt Abe nævnte Trumps kommentarer om OL i opkaldet.
Japan har forsøgt at lægge en dæmper på spekulation om, hvorvidt OL kan blive aflyst eller udskudt. Spekulationerne er taget til, i takt med at antallet af smittede med coronavirus er steget verden over.
Forberedelserne til OL koster Japan mindst 12 milliarder dollar, hvilket svarer til mere end 50 milliarder danske kroner.
– Arrangørerne af Tokyo 2020 (OL, red.) ønsker at fortsætte forberedelserne for at kunne afholde legene sikkert og forsvarligt til juli, siger arrangørerne til NHK.
Det tilføjes, at arrangørerne følger og vurderer udviklingen af virusudbruddet i samarbejde med Den Internationale Olympiske Komité (IOC) og Den Internationale Paraolympiske Komité (IPC).
/ritzau/Reuters











