Magnussen om ny Haas-racer: Den ser lækker ud

    Haas løftede torsdag sløret for, hvordan bilen, som Kevin Magnussen og Romain Grosjean i 2020 skal forsøge at hente Formel 1-sejre i, ser ud.

    Den nye bil – der har navnet VF-20 – bliver en tilbagevenden til holdets traditionelle farver – grå, rød og sort – som Haas’ bil var prydet med inden 2019-sæsonen. Et år, som det amerikanske Formel 1-hold håber på at lægge bag sig efter mange sløje resultater.

    Kevin Magnussen er begejstret over, hvordan hans nye bil ser ud.

    – Den ser lækker ud, sagde danskeren tirsdag, hvor han sammen med sin far, Jan Magnussen, deltog i et talkshow i Cirkusbygningen i København.

    – Det er ikke altid ensbetydende med, at den er hurtig, så nu må vi se.

    Torsdags afsløring byder ikke på mange informationer om, hvad der er under VF-20-raceren ydre, men teamchef Günther Steiner glæder sig i første omgang over det nye visuelle udtryk.

    – Jeg er glad for at se bilen vende tilbage til mere familiære Haas-farver.

    – For at være helt ærlig håber jeg, at VF-20-raceren gør, at vi vender tilbage til den form, vi havde i 2018, hvor vi blev nummer fem i konstruktørmesterskabet, siger Steiner i en pressemeddelelse på Haas’ hjemmeside.

    Kevin Magnussen tror på, at holdet i år kan rejse sig efter en skidt 2019-sæson.

    -Jeg er fortrøstningsfuld, for teamet virker til at have lært en masse, af det der skete sidste år. Der er virkelig kommet noget læring på bagkant af hele den sæson.

    – Jeg er rimelig begejstret for at komme i gang, og se hvordan det kommer til at blive, sagde han tirsdag.

    Sæsonens første test finder sted i Barcelona 19. til 21. februar. Årets første grandprix skydes i gang 15. marts i Melbourne i Australien.

    /ritzau/