Serena Williams stopper titeltørke med sejr i Auckland

    Tennisspilleren Serena Williams kan for første gang i tre år forlade en WTA-turnering som vinder.

    Den 38-årige veteran besejrede i finalen i Auckland Classic landsmanden Jessica Pegula med 6-3 og 6-4 og tog sin første finalesejr siden Australian Open i 2017.

    Pegula, der sendte Caroline Wozniacki ud i semifinalen, startede ellers finalen bedst, bragte sig foran 2-0 og havde fire muligheder for at øge til 3-0 i Williams’ serv.

    Men Williams klarede skærene og begyndte at sætte Pegula under pres. Pegula, der blot er nummer 82 i verden, tabte efterfølgende sin egen serv to gange efter hinanden, og så kunne Williams tage sættet med 6-3.

    Favoritten havde anderledes kontrol over begivenhederne i andet sæt. Hun brød Pegulas serv til 2-1-føring, og det viste sig at blive sættets eneste servegennembrud.

    Efterfølgende valgte amerikaneren at donere sine præmiepenge – 43.000 dollar – til bekæmpelse af de skovbrande, der i øjeblikket hærger Australien.

    – Jeg har spillet i Australien i mere end 20 år, og det har været virkelig svært for mig at se nyhederne om alt det, der sker i Australien med brande og dyr og mennesker, der mister deres hjem, siger Serena Williams ifølge nyhedsbureauet AFP.

    Triumfen i Auckland Classic er hendes 73. WTA-sejr i karrieren.

    /ritzau/