Dronning og statsminister mindes Genforeningen med teatergalla

    Dronning Margrethe og statsminister Mette Frederiksen (S) samt dele af regeringen markerer 100-året for Genforeningen med en gallaforestilling i Det Kongelige Teater.

    Det finder sted 10. januar og får desuden deltagelse af ministerpræsidenten i Slesvig-Holsten, folketingsmedlemmer og en lang række af de danskere og tyskere, der er engagerede i sagen.

    – Genforeningen er en historisk begivenhed, som ikke skete med krig og vold, men derimod ved en fredelig folkeafstemning. Den måde at løse grænsestriden på tjener stadig i dag som et forbillede, siger Mette Frederiksen i en pressemeddelelse.

    Genforeningen af Sønderjylland med Danmark i 1920 blev muliggjort af Tysklands nederlag i Første Verdenskrig.

    Genforeningen stod klar efter en folkeafstemning i de berørte områder, og grænsen ved Kongeåen blev ændret til den nuværende.

    Efter krigen 1864 tabte Danmark de tre hertugdømmer Slesvig, Holsten og Lauenborg, der kom til at indgå i Det Tyske Kejserrige, der dannedes i 1871.

    Sønderjylland, det oprindelige navn på hertugdømmet Slesvig, blev tabt, og den dansk-tyske grænse kom til at løbe lige syd for Kolding.

    – Samtidig er Genforeningen et billede på det stærke og
    tillidsfulde samarbejde, der er i grænselandet mellem Danmark og Tyskland samt mellem dansk- og tysksindede i det hele taget.

    – Jeg ser frem til at markere denne vigtige begivenhed i vores historie, siger Mette Frederiksen.

    /ritzau/