Den danske midtbanespiller Daniels Wass var med til at skabe en stor overraskelse, da Valencia slog Ajax ud af Champions League med sejren i sidste runde i gruppespillet på Amsterdam Arena i Holland.
Daniels Wass’ medspiller Rodrigo scorede kampens eneste mål. Den spanske angriber peger på sammenholdet i truppen som en afgørende faktor for det overraskende avancement.
– De seneste tre år har vi skabt noget specielt, og vi er en så sammentømret gruppe.
– Vi har taget et storhold tilbage til et sted, hvor det ikke har været længe, siger Rodrigo ifølge uefa.com.
Daniel Wass spillede hele kampen som højreback for Valencia mod Ajax, der for første sæson i årevis ikke har dansk islæt i truppen.
I den seneste sæson, hvor Ajax var få sekunder fra at spille sig i finalen i Champions League, spillede både Lasse Schöne, Kasper Dolberg og Rasmus Nissen Kristensen på holdet.
Valencia var i finalen i Champions League i 2000 og 2001, hvor holdet begge gange endte med nederlag.
Seneste gang, holdet spillede slutspilskampe i turneringen, var i 2013.
– Dette hold bliver aldrig træt af mirakler, og vi har skabt endnu et i aften, siger Rodrigo ifølge uefa.com.
/ritzau/











