Fodboldlegenden Diego Maradona er angiveligt fortid i den argentinske klub Gimnasia, mindre end tre måneder efter at han tog over som cheftræner.
Ifølge nyhedsbureauet AFP har Maradona sagt op og har dermed stået i spidsen for klubben for sidste gang.
Tidligt i september præsenterede Gimnasia den tidligere stjernespiller som ny cheftræner for resten af sæsonen. På det tidspunkt lå holdet på sidstepladsen i den argentinske liga.
Siden er holdet fra La Plata kravlet op på 22.-pladsen i ligaen, der rummer 24 hold. Efter en sløj stime har Gimnasia vundet tre af sine seneste fem kampe og slog i forrige weekend nedrykningskonkurrenterne fra Aldosivi med 3-0.
Men nu må holdet tilsyneladende klare sig uden 59-årige Maradona på sidelinjen.
Maradona, der anses som en af verdens bedste fodboldspillere gennem tiderne, har tidligere været træner for det argentinske landshold og klubberne Al-Wasl FC og Fujairah FC i De Forenede Arabiske Emirater.
Han stod senest i spidsen for den mexicanske 2. divisionsklub Dorados de Sinaloa.
Som aktiv havde Maradona stor succes i europæiske storklubber som Napoli og FC Barcelona, og med det argentinske landshold vandt han VM i 1986.
/ritzau/











