Den catalanske leder Quim Torra kræver, at de voldelige sammenstød i Barcelonas gader stopper omgående.
Det siger han i en tv-transmitteret tale.
– Vi vil ikke tillade episoder, som dem vi ser i gaderne. Det må stoppe lige nu.
– Der er intet, der retfærdiggør at brænde biler af eller andet vandalisme, siger Torra.
Barcelona har de seneste dage været præget af voldsomme protester, efter at den spanske højesteret idømte ni separatistledere fra Catalonien lange fængselsstraffe.
Tusindvis af demonstranter og spansk politi er stødt sammen i forbindelse med de mange demonstrationer, der er blevet afholdt i regionen.
Torras tale kommer, få timer efter at Spaniens premierminister, Pedro Sanchez, krævede, at Torra skulle fordømme de voldelige uroligheder.
– Protester bør være fredelige, siger Torra i talen.
– Vi kan ikke tillade, at nogle grupper, der infiltrerer og provokerer, ødelægger billedet af en bevægelse, der tæller millioner af cataloniere, tilføjer han.
Over 200 mennesker heriblandt mange politifolk er blevet kvæstet i kampene. Mindst 29 personer er blevet anholdt.
/ritzau/AFP











