Putin ved profileret topmøde: Vi kan nærme os fred i Syrien

    Ruslands præsident, Vladimir Putin, satser på, at forhandlinger mandag mellem Rusland, Iran og Tyrkiet kan være begyndelsen på at finde en fredelig løsning på den langvarige krig i Syrien.

    Det siger han under et besøg hos Tyrkiets præsident, Recep Tayyip Erdogan. Også Irans præsident, Hassan Rouhani, deltager i topmødet.

    – Jeg har tiltro til, at vores snakke vil være produktive, og at vi vil nå frem til aftaler, der vil danne grundlag for en endelig løsning på krisen i Syrien.

    – Vi vil genskabe freden og sikkerheden i landet og styrke dets suverænitet, lyder det fra den russiske præsident.

    Mandagens møde har deltagelse af tre af de lande, der har været mest involveret i konflikten i Syrien. Det holdes i Tyrkiets hovedstad, Ankara.

    Putin understreger, at de vil fokusere særligt på situationen i Idlib-regionen.

    Det er det sidste område i Syrien med enklaver med oprørere, der bekæmper det syriske regime under præsident Bashar al-Assad.

    Putin og Irans Rouhani har begge støttet Assad i hans krig mod oprørsbevægelsen, som startede som en prodemokratisk folkelig opstand.

    Tyrkiets Erdogan, har sammen med USA, EU og arabiske allierede, støttet forskellige oprørsgrupper i konflikten.

    Siden krigen brød ud i Syrien i 2011 har flere end 370.000 mennesker mistet livet, og flere millioner borgere er blevet nødt til at flygte fra deres hjem.

    /ritzau/Reuters