Præsident Donald Trump overvejer at stoppe militær hjælp til Ukraine, siger en række forskellige kilder til CNN.
Præsidenten har lagt op til at blokere for 250 millioner dollar (omkring 1,7 milliarder kroner), som skal hjælpe ukrainerne til at kæmpe mod invaderende styrker fra Rusland.
Ifølge CNN er flere organer blevet orienteret om sagen, men Trump har ikke truffet endelig beslutning.
Forlydenderne om præsidentens overvejelser blev første gang nævnt af det amerikanske medie Politico.
CNN skriver, at en Trump-beslutning om at indstille militær hjælp til Ukraine ville blive bifaldet af den russiske præsident, Vladimir Putin.
Men en del medlemmer af Kongressen vil formentligt protestere kraftigt, da de mener, at amerikansk støtte er afgørende for Ukraine, hvis det skal modstå Ruslands indblanding i konflikten.
CNN skriver, at en række forskellige kilder siger, at Trump i uger har talt om at indstille hjælpen til Ukraine.
Konkret har Det Hvide Hus for nylig givet relevante kongresudvalg meddelelse om præsidentens intentioner, siger en kilde.
Men det bliver understreget, at det ikke står endeligt klart, hvad Trump vil beslutte sig for at gøre.
Trump ventes i næste uge at mødes med Ukraines præsident.
/ritzau/











