Oliedirektør afviser svindel: Grænse for kreditter var flydende

    Der var ikke nogen grænser for, hvor store kreditter OW Bunkers datterselskab i Singapore kunne yde til en af sine olieleverandører.

    Det forklarer den tidligere direktør i selskabet Dynamic Oil Trading Lars Møller, da han tirsdag afgiver forklaring i Vestre Landsret.

    Han blev sidste år idømt halvandet års fængsel for at have påført OW Bunker et tab på op mod en halv milliard kroner.

    Retten i Aalborg fandt, at han havde overskredet en kreditramme på 10 millioner dollar og lavet handler uden om koncernens bogføringssystem.

    Men Lars Møller bestrider, at der overhovedet var en kreditgrænse.

    – Grænsen var flydende, siger den 45-årige eksdirektør i retten.

    – Der var ikke noget maksimum, supplerer Lars Møller, der har smøget ærmerne op, mens han bliver udspurgt af senioranklager Marie Tullin.

    Singapore-selskabet var tilsyneladende en stor succes. De solgte skibsbrændstof i stor stil. Specielt til samhandelspartneren Tankoil.

    Tankoil var ifølge Lars Møllers forståelse ikke en kunde, men en underleverandør.

    Det var ifølge direktøren et mellemled mellem Singapore-datterselskabet og de egentlige kunder, som var store rederier.

    Og kreditgrænsen gjaldt ikke for sådanne underleverandører, siger den tidligere direktør.

    Problemet var, at Tankoil ikke kunne betale den stadigt voksende regning til Dynamic Oil Trading.

    Lars Møller forklarer, at man på Singapore-kontoret gjorde meget for at forsøge at kradse pengene ind.

    Man forsøgte blandt andet at tage pant i en båd, som ejeren af Tankoil havde. Desuden forsøgte man at tage pant i hans hus.

    – De betalte penge hver måned. At de ikke betalte det hele er en anden sag. Men da jeg sad i situationen, var jeg ikke i tvivl om, at de ville betale pengene tilbage. Det var et udestående, ikke et tab, siger han.

    Lars Møller siger også, at OW Bunkers topchef, Jim Pedersen, fuldt ud var klar over det økonomiske udestående med Tankoil.

    Hovedkontoret i Aalborg kunne løbende følge trækket på kassekreditten, forklarer eksdirektøren.

    Specialanklageren fra Bagmandspolitiet vil vide, hvorfor der tilsyneladende blev lavet handler med Tankoil, der ikke blev bogført i det officielle regnskabssystem.

    – Det ved jeg ikke. Jeg er ikke noget økonomisk orakel. Jeg måtte stole på, at mine folk tastede rigtigt ind i systemet, siger han.

    7. november 2014 gik OW Bunker konkurs – otte måneder efter, at selskabet var blevet børsnoteret. Tabet i Singapore var en væsentlig del af forklaringen.

    Vestre Landsret ventes at afgøre ankesagen i næste uge.

    /ritzau/