Uengagerede slovakker kan give radikale nationalister EU-sæde

    De slovakiske vælgere stemmer – ligesom vælgerne i Malta, Letland og Tjekkiet – lørdag ved det igangværende europaparlamentsvalg.

    I virkeligheden er det dog nok de færreste stemmeberettigede slovakker, der rent faktisk får taget turen til stemmeboksen.

    Kun 13 procent kom afsted ved europaparlamentsvalget i 2014, og det var den laveste stemmeprocent på tværs af hele EU.

    Ved lørdagens valg ventes det socialdemokratiske regeringsparti, Smer-SD, at vinde størstedelen af stemmerne i det centraleuropæiske land.

    Meningsmålinger viser også, at det stærkt nationalistiske højrefløjsparti Folkets Parti – Vores Slovakiet står til at kunne juble. Partiet, der har 14 sæder i det hjemlige parlament, står således til at sikre sig en plads i EU-Parlamentet.

    Det vil i så fald være første gang for partiet.

    Partiets medlemmer benytter ifølge nyhedsbureauet AP ofte typisk nazistiske hilsener. De opfatter Nato som en terrorgruppe og ønsker at forlade EU.

    /ritzau/AP