Bayern-ikon forlader klubben efter sæsonen

    Den franske fodboldspiller Franck Ribery har snart spillet sin sidste kamp for Bayern München.

    Den 36-årige kantspiller har ikke fornyet sin kontrakt med klubben, der udløber 30. juni, og stopper dermed efter 12 sæsoner i den tyske storklub.

    Det skriver Bayern München på sin hjemmeside.

    – Da jeg kom til Bayern, var det en drøm, der gik i opfyldelse. Det bliver ikke nemt at sige farvel, men vi må aldrig glemme, hvad vi har opnået sammen. Vi har vundet så meget sammen – mere end 20 trofæer, siger Ribery på hjemmesiden.

    Også den hollandske tekniker Arjen Robben stopper efter sæsonen.

    – Franck og Arjen er fantastiske spillere. Bayern skylder meget til dem begge og vil give dem et vidunderligt og følelsesladet farvel, siger Bayerns direktør, Karl-Heinz Rummenigge.

    Han roser spillerne for deres store engagement i klubben.

    – De har hjulpet med at sætte sit præg på Bayerns mest succesfulde årti med fantastisk fodbold, siger han.

    Der vil blive spillet en afskedskamp for de to spillere i 2020, skriver Bayern på hjemmesiden.

    Franck Ribery har spillet 271 bundesligakampe for Bayern, hvor det er blevet til 85 mål. Senest i lørdagens ligakamp mod Hannover, hvor Ribery scorede til slutresultatet 3-1 til Bayern.

    Han har vundet otte mesterskaber, fem pokaltitler og et Champions League-trofæ med den tyske klub.

    Desuden har Ribery spillet 81 kampe og scoret 16 mål for det franske landshold fra 2006 til 2014.

    /ritzau/