Aarhus United overrasker og slår hjemmefavoritter

    Håndboldkvinderne fra Aarhus United havde grund til at juble torsdag aften.

    Her sørgede spillerne for en fremragende indledning på slutspillet, da holdet hjemme besejrede Herning-Ikast 23-20 i klubbernes første kamp i puljespillet.

    Dermed nåede Aarhus United op på 2 point i puljen ligesom Team Esbjerg, der dog ikke har spillet endnu, men har to point med fra grundspillet.

    Herning-Ikast har et enkelt point på den efterfølgende plads, mens Viborg HK ikke har point med over i slutspillet, inden Viborg senere torsdag tager imod Team Esbjerg.

    Inden sejren kunne aarhusianerne også glæde sig over at kunne præsentere Bo Rudegaard som assistenttræner i næste sæson, når hans kontrakt udløber i Odense Håndbold.

    Det meddelte klubben ifølge TV2 Sport.

    Aarhus kom da også godt i gang og bragte sig foran 3-0 i kampens indledning blandt andet efter to mål på straffekast af profilen Celine Lundbye Kristiansen.

    Efter otte minutter lykkedes det så Herning-Ikast at komme på måltavlen og reducere til 1-3.

    Tre scoringer i træk af gæsterne betød en føring på 4-3 til Herning-Ikast.

    Holdene fulgtes ad i halvlegen, og Celine Lundbye Kristiansen bragte aarhusianerne foran 9-8, inden Julie Pontoppidan også scorede for hjemmeholdet.

    Aarhus United gik til pause foran 11-9, og dermed var opgøret helt åben til anden halvleg.

    Efter en fejl af Herning-Ikast opsnappede Aarhus bolden, og et kontraløb betød, at Charlotte Lund Mikkelsen kunne score og bringe Aarhus foran 16-13.

    Aarhus spillede godt i fasen og kom foran 17-13, og med et kvarter igen var hjemmeholdet foran 18-15.

    Aarhus virkede mest motiverede på dagen, og med syv minutter igen var føringen på fire mål, og da Charlotte Lund Mikkelsen øgede til 22-18 lignede det en sejr.

    Onsdag indledte Odense Håndbold og København Håndbold slutspillet i den anden pulje med sejre over henholdsvis TTH Holstebro og Nykøbing F. Håndboldklub.

    /ritzau/