Venezuelas oppositionsleder, Juan Guaidó, der udfordrer præsident Nicolas Maduros legitimitet, opfordrer det venezuelanske folk til at indtage landets gader i protest.
Det skriver nyhedsbureauerne AP og AFP.
I en direkte tv-udsendelse søndag aften opfordrer Guaidó modstandere af præsident Maduro til at mobilisere sig to gange den kommende uge.
Han beder venezuelanerne om onsdag at forlade deres hjem eller arbejde midt på dagen for at deltage i en fredelig totimers protest.
Og derudover opfordrer han til massedemonstrationer lørdag i “ethvert hjørne af Venezuela” og rundt om i hele verden.
Lørdag markerer samtidig den deadline, som EU har givet Maduro til at udskrive et nyt valg, lyder det fra Guaidó.
Guaidó, som er leder af landets demokratisk valgte nationalforsamling, erklærede onsdag Maduro som afsat og udråbte sig selv som midlertidig præsident.
USA, Canada, EU og senest Australien har udtrykt deres støtte til Guaidó i lighed med mange andre lande.
/ritzau/











