FAKTA: Forsikringsselskabet Tryg er Danmarks største

    Forsikringsselskabet Tryg er tirsdag kommet med årsregnskab for 2018, hvor resultatet var presset af et hårdt år på finansmarkederne.

    Læs mere om selskabet:

    * Tryg er et af de største skadeforsikringsselskaber i Norden med aktiviteter i Danmark, Norge og Sverige.

    * I Danmark er Tryg ifølge selskabet den største aktør.

    * Tryg har godt 4000 medarbejdere og fire millioner kunder.

    * Siden 2011 har Morten Hübbe været koncernchef. Han overtog posten efter Stine Bosse.

    * Historien om Tryg går helt tilbage til 1728, hvor København hærges af en brand. Efterfølgende dannes forsikringsselskabet Kjøbenhavns Brand i 1731.

    * Navnet Tryg dukker op for første gang i 1911.

    * Tryg vokser gennem opkøb i årenes løb. I 1995 opkøber Tryg forsikringsselskabet Baltica og fortsætter i nogle år under navnet Tryg-Baltica.

    * I 2001 overtager Tryg det norske forsikringsselskab Vesta og fortsætter under navnet TrygVesta i Danmark frem til 2010.

    * I december 2017 køber Tryg forsikringsselskabet Alka, der på daværende tidspunkt havde omkring 380.000 kunder.

    * Købet af Alka bliver dog udskudt, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i september 2018 udtrykker bekymring over opkøbet, men i november får Tryg endelig grønt lys af Konkurrencerådet.

    * Med opkøbet af Alka har Tryg en markedsandel på 21,8 procent i Danmark.

    Kilde: Tryg.

    /ritzau/