En sigtelse for medvirken til terror i Casablanca i 2003 har ifølge TV2 fået den tidligere danske statsborger Said Mansour fængslet i Marokko.
Den oplysning er onsdag ny for hans beskikkede forsvarer i Danmark, Eigil Strand. Og nu vil han have flere oplysninger om udvisningsaftalen mellem Danmark og Marokko.
Mansour blev fredag i sidste uge udvist til Marokko. Ifølge udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) skete det efter en specifik aftale med Marokko.
Det er den aftale, Eigil Strand vil have indsigt i.
– Jeg er ikke overrasket over, at han er fængslet, eller for den sags skyld at han er sigtet.
– Jeg havde ikke kendskab til, at der skulle være en verserende sigtelse for terror begået i Marokko i 2003, som det oplyses, siger han.
– Så længe jeg repræsenterer ham, vil jeg gøre, hvad jeg kan. Det drejer sig i første omgang om at få aktindsigt i den eventuelle aftale. Eller hvordan den måtte være indgået, hvis den er mundtlig, siger Eigil Strand.
/ritzau/











