NHL-dansker revancherer skidt kamp og agerer plankeværk

    Den danske ishockeymålmand Frederik Andersen fik natten til onsdag dansk tid revancheret weekendens dårlige oplevelse i NHL.

    I 4-1-sejren over Carolina Hurricanes på udebane agerede den danske Toronto Maple Leafs-målmand levende plankeværk og reddede 29 ud af 30 skud. Det giver en redningsprocent på 96,7.

    Ifølge nyhedsbureauet Reuters excellerede danskeren i kampen.

    Han fik også hjælp af sit forsvar, der blokerede 19 skud undervejs.

    – Vi kendte deres taktik. De skyder på alt, og vi var klar til at være i de rigtige linjer, så vi kunne blokere skuddene, siger Frederik Andersen ifølge nhl.com.

    Præstationen stod i kontrast til danskerens seneste oplevelse på isen.

    Natten til søndag blev målmanden flået ud efter 46 minutter af 3-6-nederlaget til Boston Bruins. I den kamp stod Frederik Andersen med en redningsprocent på 78,6.

    Også Oliver Bjorkstrand tegnede sig for personlig succes natten til onsdag, da han midt i tredje periode scorede på langskud, så Columbus Blue Jackets bragte sig foran 2-1 i hjemmekampen mod Vancouver Canucks.

    Desværre for Bjorkstrand og Columbus endte Vancouver med at vinde opgøret 3-2.

    Lars Eller trak sig sejrrigt ud af danskeropgøret mod Frans Nielsen. På hjemmebane vandt de forsvarende NHL-mestre fra Washington Capitals med 6-2 over Detroit Red Wings.

    Frans Nielsen spillede en kedelig rolle i nederlaget. To gange måtte danskeren en tur i straffeboksen, og i begge tilfælde udnyttede Washington overtalsperioden til at score.

    Nordjyden Nikolaj Ehlers tegnede sig for en assist, da Winnipeg Jets hjemme vandt 6-3 over Chicago Blackhawks.

    /ritzau/