Engelsk landstræner: Vi har forbedret os på alle områder

    Det engelske fodboldlandshold har vist bedre spil og skaffet flottere resultater i 2018 end længe set.

    Det mener Gareth Southgate, der er engelsk landstræner, efter søndagens sejr på 2-1 hjemme over Kroatien i det bedste lag i Nations League.

    Sejren betød, at England gik videre til semifinalerne i turneringen, som spilles i sommeren 2019.

    Og den engelske succes kommer ovenpå pladsen i semifinalen ved sommerens VM-slutrunde i Rusland.

    – Jeg er enormt stolt af alle spillerne. Vi er sammen vokset, vi har forbedret os på alle områder, og det var igen i dag en stor begivenhed, siger Southgate ifølge Reuters.

    I den foregående kamp i Nations League vandt England 3-2 ude over Spanien, og søndag blev det som nævnt til sejr over kroaterne, der vandt VM-sølv i Rusland tidligere på sommeren.

    England blev besejret af netop Kroatien efter forlænget spilletid i sommerens VM-semifinale.

    – Vi har haft en række kampe uden fortilfælde, og vi er begyndt at slå de bedste hold.

    – Hvis du ser på kvaliteten af denne gruppe, så var det den stærkeste gruppe bedømt på form, og det var et betydningsfuldt skridt for os.

    – Det var en fantastisk mulighed for at teste os mod nogle af topmandskaberne, siger den 48-årige engelske landstræner.

    Han er især glad for, at de kritiske engelske fans omsider er begyndt at tage holdet til sig for alvor.

    – Det mest tilfredsstillende for mig er forbindelsen til vores fans. Jeg har ikke hørt Wembley på den måde i årevis.

    – Vi har givet vores fans nogle mindeværdige dage i år. Hvis Wembley kan være sådan at spille på i de næste par år, så kan vi levere flere flotte kampe, siger Southgate.

    /ritzau/