USA’s udenrigsminister, Mike Pompeo, opfordrer natten til onsdag dansk tid til våbenhvile i Yemen.
– Tiden er inde til, at alle fjendtligheder ophører, inklusive missil- og droneangreb fra de Houthi-kontrollerede områder mod Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emirater, lyder det i en udtalelse fra Mike Pompeo.
– Derudover er det nødvendigt, at alle luftangreb fra den saudiskledede koalitionen mod befolkede områder i Yemen ophører.
USA’s forsvarsminister, Jim Mattis, opfordrer begge parter til at komme til forhandlingsbordet i Sverige i november for at finde en løsning på konflikten.
Under et arrangement i Washington understreger han behovet for en tidsfrist på en måned for at få gang i et reelt samarbejde, der kan slutte krigen i Yemen.
– Vi er nødt til at bevæge os mod en indsats for fred, og vi kan ikke sige, at vi skal gøre det engang i fremtiden. Det er nødt til at ske inden for de næste 30 dage, siger Mattis.
/ritzau/AFP











