Den afgørende Champions League-kamp mellem AC Milan og Ajax i Milano onsdag aften har fået et trist forspil.
To fans af den hollandske klub er blevet indlagt på et hospital i Milano efter at være blevet stukket ned med kniv. Det skete i forbindelse med et større slagsmål, hvor en gruppe demonstranter var involveret, skriver nyhedsbureauet Ansa ifølge AFP.
Like localeyes.dk på FacebookDen ene af dem er uden for livsfare, mens den anden befinder sig i en mere alvorlig tilstand efter at være blevet stukket i maven.
Hundredvis af politibetjente i kampudstyr blev sat ind, og Ajax-fans blev kørt væk fra optøjerne i busser.
Kampen begynder 20.45, og der er en billet til forårets 1/8-finaler på spil. Ajax skal vinde, mens Milan kan nøjes med uafgjort.
/ritzau/











