Den tiltalte er anklaget for at have skudt og dræbt 21-årige Ozan Özcan i Herlev 12. april sidste år. Anklagemyndigheden mener desuden, at han havde til hensigt at skyde yderligere to mænd, der var til stede under episoden.
Den 30-årige mand, der er tiltalt for drab og forsøg på drab, står med ryggen mod muren, efter at to vidner fredag eftermiddag har afgivet forklaring i Retten i Glostrup.
Den tiltalte er anklaget for at have skudt og dræbt 21-årige Ozan Özcan i Herlev 12. april sidste år. Anklagemyndigheden mener desuden, at han havde til hensigt at skyde yderligere to mænd, der var til stede under episoden.
De to mænd, der var venner med offeret, har netop afgivet forklaring i retten.
– Jeg hører et brag og ser, at Ozan er blevet skudt. Det er den tiltalte, der skød, forklarer vidne a og kigger på den 30-årige tiltalte.
21-årige Ozan Özcan blev ramt i brystet af pistolskuddet.
Gennem hele sagen har den tiltalte nægtet sig skyldig. Han hævder, at han slet ikke var til stede under hændelsen.
Den forklaring står dog i skarp kontrast til ikke bare vidne a, men også vidne b’s forklaring.
– Jeg ser, at han (tiltalte, red.) lader pistolen og begynder at pege mod Ozan. Jeg kan ikke se Ozan, men ser bare, at tiltalte holder pistolen i strakt arm, og jeg ser, at han skyder.
– Jeg gik helt i chok. Jeg forstod slet ikke, hvad der skete, og jeg begyndte at fryse, fordi jeg var bange, siger vidne b.
Ifølge vidne b fik han sammen med sin kammerat og et par forbigående personer løftet deres sårede ven op i en bil og kørte ham mod Herlev Hospital.
I bilen var Ozan langt væk og kunne ikke tale.
– Jeg sagde, at han skulle være stærk, og at han skulle tænke på sin familie.
Ozan Özcan døde kort efter ankomsten til hospitalet.
Motivet skal findes i “nogle uoverensstemmelser”, har politiet tidligere oplyst.
Skuddramaet fandt sted i krydset ved Rybjerg Allé og Maj Allé i Herlev.
/ritzau/






KLIK og se tv. Herlev d.12 april 2014
KLIK og se tv. Pårørende og venner ved Herlev Hospital, hvor den skuddræbte afgik ved døden d.12 april 2014.
Få dage efter skuddrabet offentliggør politiet fotos af de to eftersøgte gerningsmænd.
KLIK og se tv. Den ene af de to efterlyste fra drabet i Herlev blev anholdt i en lejlighed på Vesterbro i København d. 22 maj 2014.
KLIK og se tv. Blomster ved drabsstedet på hjørnet af Rybjerg Allé og Maj Allé i Herlev d. 14 april 2014.










