KØBENHAVN:
En bilinspektør og Københavns Politi arbejder på Tietgensbroen og Tietgensgade, ved Københavns Hovedbanegård, tirsdag middag – efter et alvorligt færdselsuheld tirsdag formiddag.
Københavns Politi skriver dette på X tirsdag formiddag:
– Vi er i øjeblikket til stede ved et færdselsuheld på Tietgensbro. Vi har fat i føreren af bilen. En kvinde er tilskadekommen og er kørt på hospitalet. Området er spærret af i forbindelse med vores undersøgelser af uheldet. Pt ikke yderligere.
– Der er fortsat afspærret på Tietgensgade mellem Bernstorffsgade og Kvægtorvsgade. Desuden er Kvægtorvsgade spærret mellem Halmtorvet og Tietgensgade. Vi har ikke yderligere om den tilskadekomne kvindelige fodgænger.
– Alt tyder på, at der var tale om et uheld. Føreren af bilen er blevet testet og var hverken påvirket af alkohol eller euforiserende stoffer. Ikke yderligere.















