Politiet og Beredskabsstyrelsen er talstærkt til stede ved Utterslev Mose


KØBENHAVN:
Politiet og Beredskabsstyrelsen er fredag formiddag talstærkt til stede ved Utterslev Mose / Grønnemose Alle – bl.a. med hunde og droner.

Politiet er fremme med mindst 5 køretøjer, og Beredskabsstyrelsen med 2 køretøjer. Der ses mindst 5 politihunde i området.

Københavns Politi skriver dette på X fredag kl. 08:23:
– Vi har fortsat gang i en omfattende eftersøgning efter Ibrahim, som har været forsvundet i en uge. Som en del af indsatsen leder vi i dag efter ham ved Utterslev Mose. Vi har hunde i terrænet, og @BRSdk har droner i luften.

Politiet om Ibrahim:
– Han er 183 cm høj, mørk i huden, spinkel, bruger briller og har fuldskæg, iført en brun North Face dynejakke, blå jeans og hvide Nike sko. Vi er bekymrede for Ibrahims velbefindende og beder borgere, der har oplysninger i sagen, om at ringe til os på telefon 114.