3 anholdte – ung mand på scooter skudt i lille landsby


LUNDERSKOV: En 18-årig mand på en knallert blev søndag ramt af flere genstande nær Jernbanegade i Lunderskov, vest for Kolding skriver Sydøstjyllands Politi søndag aften.

De har været til stede ved Lunderskov station siden de fik en anmeldelse kl.16.55.

Et større område omkring stationen i Lunderskov blev spærret af og politiet arbejdede i længere tid ved og i en ejendom overfor stationen. Flere personer blev set ført ud fra ejendommen i håndjern.

Sydøstjyllands Politi skrev endvidere på mediet ‘X’, at knallertføreren pådrog sig skader og efterfølgende blev bragt til behandling samt at tre personer var blevet anholdt i forbindelse med hændelsen og at de derudover havde beslaglagt et luftgevær.

Anmeldelsen indløb klokken 16.55, men først omkring klokken 19 offentliggjorde politiet, at de undersøgte en “hændelse” ved Lunderskov Station.

Sydøstjyllands Politi meddeler desuden, at den 18-åriges pårørende er underrettet, og at afspærringen i området fortsat vil være opretholdt.