Dumpet asbetaffald i Helsingør


HELSINGØR/ESPERGÆRDE: På en skov parkeringsplads på skindersøvej er der blevet dumpet en pose med asbetaffald. På posen står der ^indenholder et stof der er omfattet af dansk arbejdsmiljøregulering med hensyn til kræftrisiko^

Hvornår posen er blevet dumpet er dog uvist.

1 januar kom der nye regler ang asbest.

Og Dansk industris skriver følgende på deres hjemmeside omkring reglen:
Fra den 1. januar 2025 kræver nedrivning af asbestholdige materialer en særlig autorisation. Derfor er det kun autoriserede virksomheder der må nedrive materialer, der indeholder asbest. Dette initiativ er taget for at reducere risikoen for asbestrelaterede sygdomme.

Regelændring

Når der arbejdes i bygninger opført før 1990, er der en risiko for tilstedeværelse af asbest. Her skal arbejdsgivere foretage en grundig forundersøgelse for at identificere potentielle asbestholdige materialer. Hvis der er mistanke om asbest, skal arbejdet udføres i henhold til Arbejdstilsynets bekendtgørelse om asbest, hvilket betyder, at kun autoriserede virksomheder kan udføre arbejdet.

Vi opfordrer alle til at få en grundig forståelse af, hvordan man opnår autorisation, og hvordan man beskytter sig selv og sine ansatte korrekt.