PRM / Top 20 sommerhus-kommuner: Vestjylland haler ind på Nordsjælland

    Pressemeddelelse fra home a/s

    Det historisk store sommerhus-salg i 2020 rokker ikke ved, at der er solgt flest sommerhuse i de samme 20 kommuner som året før.

    "Det er velkendte, klassiske sommerhus-kommuner. Alle som en er de gået frem, men 'køber-højtrykket' gennem 2020 er ikke helt jævnt fordelt, når vi kigger nærmere på tallene, " fastslår Michael Dalsager, der er boligmarkedsanalytiker og senior kommunikationskonsulent i Home.

    Home har analyseret det samlede sommerhussalg ifølge Boligsiden.

    Top 3 i 2020 er den samme: Odsherred, Gribskov og Ringkøbing-Skjern.

    Men det vestjyske sommerhus-mekka haler ind på den nordsjællandske 'guldkyst', så det kun er 32 solgte sommerhuse, der adskiller de to. Det sker efter en fremgang på hele 63 % ude vestpå. Gribskov har oplevet en solid fremgang på 37 %.

    Ny på 4. pladsen er Syddjurs, og ny er også Guldborgsund på 5. pladsen. Begge kommuner går én plads frem efter spring i salget på 62 % og 60 %.

    "Odsherred er fortsat landets største sommerhus-kommune med flest købere - og den største faktiske fremgang i nye købere. Med hele 1422 solgte sommerhuse er der 392 flere købere end i 2019. Det er en fremgang på 38 %, " siger Michael Dalsager.

    Men på årets top 20 er det Norddjurs på 14. pladsen, der skinner mest, når vi taler om procenter.

    Kommunen tager førertrøjen med hele 86 % flere sommerhuse, der er givet videre til nye købere - det er 171 flere sommerhuse. Og det sender Norddjurs frem med to pladser på årets topliste.

    Salget af sommerhuse var på landsplan 55 % højere i 2020.

    "Og den store sommerhusjagt ser ud til at fortsætte. Sommerhussalget i årets første to uger er 183 % højere end året før, " siger Michael Dalsager og tilføjer, at de første uger af 2020 var inden coronapandemien kom til Danmark.

    Det store sommerhus-boom i Danmark satte ind i ugerne efter den første nedlukning i marts. Næsten 16.000 sommerhuse blev solgt i løbet af året.

    Kontakt til lokal Home-mægler: https://home.dk/ejendomsmaegler/

    TOPLISTEN - sorteret efter antal solgte sommerhuse i 2020

    KILDE: Boligsiden og Home (beregning), sommerhushandler, hele markedet

    Placering i 2020Top 20 2020Solgte sommerhuse i 2020Pladser op eller nedFremgang i antal handlerFremgang i %
    1Odsherred1422039238%
    2Gribskov1016027637%
    3Ringkøbing-Skjern984038163%
    4Syddjurs733128162%
    5Guldborgsund648124360%
    6Varde647-218239%
    7Kalundborg601225473%
    8Jammerbugt557-118349%
    9Frederikssund492118158%
    10Halsnæs452-28623%
    11Aalborg446120182%
    12Hjørring400217376%
    13Vordingborg396217982%
    14Norddjurs371217186%
    15Lolland350-210643%
    16Slagelse292111161%
    17Frederikshavn289110961%
    18Mariagerfjord283212478%
    19Bornholm282-8218%
    20Thisted267-110565%

    Kontakt:

    Presseservice & analyse Michael Dalsager tlf.: 2043 3614 email: mida@home.dk

    Kontakt til lokal ejendomsmægler: https://home.dk/ejendomsmaegler/

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/top-20-sommerhus-kommuner-vestjylland-haler-ind-pa-nordsjaelland?releaseId=13609345

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **